درب اچ دی اف چیست؟

اچ دی اف چیست؟ درب اچ دی اف چیست؟


 در این نوشتار قبل از صحبت در مورد درب اچ دی اف(HDF) ابتدا بررسی خواهیم کرد که اچ دی اف (HDF) چیست؟ و در ادامه به بررسی شیوه تولید درب اچ دی اف(HDF) و مشخصات فنی آن و اینکه اصولا این که درب های اچ دی اف(HDF) برای چه فضاهایی مناسب می باشند مد نظر قرا خواهیم داد.

اچ دی اف(HDF) مخفف واژه High Density Fiberboard  است که جزء فرآورده های چوبی می شود.

اچ دی اف (HDF) نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می شود. چگالی اچ دی اف(HDF) بالای 800 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.

لازم به ذکر است مشخصات فنی ورق های اچ دی اف مورد استفاده شرکت دژآریا در بخش مشخصات فنی سایت قابل مطالعه می باشد.

در ادامه بهتر است بدانیم ساختار دربها و به بیان دیگر تولید درب های منازل مسکونی و آپارتمان ها به یکی از دو روش زیر صورت می گیرد:

1-درب های تمام چوب :

که کل درب از چوب ساخته شده است و هیچ فضای خالی در میان درب وجود ندارد و یا به عبارت دیگر درب توپر است .

2-دربهای روکشی:

برای ساخت این درب ها ابتدا یک کلاف چوبی مستطیل شکل (مانند یک قاب عکس) با توجه به ابعاد درب ساخته می شود و ورق های پیش ساخته ای مانند ورقهای HPL،ورق های HDF و یا سایر ورق ها با توجه به سفارش مشتری بر رو و پشت کلاف پرس خواهد شد البته فضای خالی میان درب را یا باشبکه بندی چوبی و یا شبکه بندی هایی مقوایی که شباهت زیادی به لانه زنبور دارند و آن را هانی کامب می نامند پرمی کنند.استفاده از شبکه بندی ها در فضای خالی بین رویه های درب برای بالابردن مقاومت درب در برابر ضربه وشکنندگی می باشد.

لازم به ذکر است می توان از پرکننده های دیگری مانند پشم سنگ  یا یونولیت برای پر کردن فضای خالی بین درب استفاده کرد.که عایق بهتری برای جلوگیری از انتشار صدا و همچنین اتلاف انرژی گرمایی و سرمایی می باشند.

درب اچ دی اف (HDF) نیز مانند بسیاری از درب های موجود در بازار جزء دسته درب های روکشی می باشد.به طوری که روکش های HDF توسط یک سری تولید کنندگان رویه آماده می شود و تولید کنندگان درب تنها این رویه ها را بر روی کلاف چوبی که در مورد آن صحبت کردیم پرس خواهند کرد.که البته متاسفانه این رویه ها در ایران تولید نمی شوند .رویه های اچ دی اف(HDF) عمدتا از کشور های چین ،مالزی ،ترکیه و رومانی وارد بازار ایران می شوند.که از نظر کیفی و قیمت رویه های HDF تولیدی مالزی و چین در یک سطح و رویه های HDF تولید کشورهای رومانی و ترکیه نیز در یک سطح قراردارند. در حال حاضر رویه HDF ترک و رومانی موجود در بازار ایران از کیفیت بهتری برخوردار هستند.

در ادامه رویه های HDF را در دو دسته بررسی خواهیم کرد:

الف)رویه HDF به صورت ورق مسطح

این ورق ها در بازار ایران با ضخامت 3میلی متر به وفور یافت می شود اما به طور محدود ورق HDF مسطح با ضخامت 6 میلی متر نیز وجود دارد.

                                                  hdf 103.JPG

اما جالب است بدانید که ورق های HDF مورد استفاده در صنعت درب همانطور که گفته شد فیبر می باشند که  در حین تولید به وسیله غلطک های داغ شیارهایی مشابه طرح چوب بر روی سطح ورق HDF ایجاد می شود و در نهایت در برخی از تولیدات کارخانه ها یک آستر سفید بر روی ورق HDF پاشیده می شود که البته این حالت بیشتر در ورق های 3 میلی متری دیده می شود.

لازم به ذکر است که ورق های MDF با ضخامت های مشابه نیز وجود دارد که تفاوت آن با HDF را در نوشتارهای بخش مقالات سایت می توانید بررسی کنید.  

ورق های مسطح هم به طور ساده مورد استفاده قرار می گیرد هم اینکه می توان به وسیله دستگاه CNC طرح های متنوعی را بر روی آن ایجاد کرد.

در حاشیه:

اخیرا استفاده از ورق های HDF در صنعت مبلمان منزل و ادارات بسیار مورد استفاده قرار گرفته است خصوصا در تولید میزهای جلو مبلی و میز تلویزیون و... و جایگزینی برای نئوپان ها و MDF های روکش چوب شده است.

برای مشاهده درب های ساخته شده  با ورق HDF مسطح اینجا را کلیک کنید.

ب)ورق های HDF قالب گیری شده

در این روش  خمیرHDF را به شکل های متنوعی قالب گیری می کنند و همانند ورق های مسطح شیار های مشابه رگه های چوب بر روی آن وحود دارد.این ورق ها با ضخامت 3میلی متر و تقریبا در 8 طرح مختلف در بازار وجود دارد.

                                                 hdf 108.jpg

برای مشاهده عکس و تصاویر درب های ساخته شده با این دسته از ورق های HDF اینجا راکلیک کنید.

نکته مهم:

ورق های HDF با روکش ملامینه نیز در بازار موجو د می باشد که با توجه به شهرت این ورق ها به ورق ملامینه و یا ورق HPL از ذکر آنها در این نوشتار خودداری کردیم و در نوشتار درب های ملامینهHPL آنها را مورد بررسی قرار داده ایم.همچنین در کارخانه های تولید کننده درب ،ورق های HDF را بوسیله دستگاه ممبران با PVC نیز روکش می کنند و درب هایی با نام درب PVC و یا درب HDF روکش PVC بهبازار عرضه می کنند که این دسته از درب ها را نیز در نوشتار درب PVC مورد بررسی قرار داده ایم.

درب های HDF  برای چه فضاهایی مناسب است؟

در صورتی که برای تولید درب HDF از ورق های HDF با ضخامت 3 میلی متر استفاده شود.با توجه به اینکه نمی تواند فاکتورهای موثر در انتخاب درب ورودی واحد های مسکونی را برآورده سازد فقط استفاده از این گونه درب های HDF برای درب اتاق خواب و درب های توالت و حمام توصیه می شود.هرچند استفاده از درب HDF برای حمام و توالت مستلزم رعایت نکاتی می باشد.نکاتی را که رعایت آن در استفاده از درب   HDF برای حمام و توالت باید به آن توجه کرد را در بخش مقالات سایت مطالعه فرمایید.

اما ورق های  HDF با ضخامت 6 میلی متر و بیشتر را با توجه به ضخامت  و فشردگی فیبر HDF می توان برای تولید درب های ورودی آپارتمان نیز مورد استفاده قرار داد. البته برای درب های ورودی آپارتمان نکاتی باید در تولید درب در نظر گرفته شود که فاکتور های موثر بر انتخاب یک درب ورودی آپارتمان را پوشش دهد.

می توانید مشخصات فنی درب های HDF 6میل شرکت دژاریا را در بخش مشخصات فنی سایت مطالعه کنید. و برای مشاهده تصاویر درب های HDF 6میل روی عکس درب زیر کلیک کنید.

                                               درب HTC (19).jpg
              

لازم به ذکر است درب هایی مشابه با درب های HDF 6 میل دژآریا در بازار موجود است که به نام MDF لیزری شناخته شده است.توجه کنید که در ضخامت های یکسان ورق های HDF نسبت به MDF ارجحیت دارند زیرا همانطور که در نوشتار های دیگر گفته شد فشردگی فیبرMDF کمتر از فیبر HDF می باشد.و علاوه بر آن به علت فشردگی بیشتر فیبر HDF رنگ پذیری ورق HDF نسبت به ورق MDF بسیار بالاتر می باشد. یکی از راه های بررسی میزان فشردگی ورق های  MDF و HDF میزان پرزی است که بعد از اجرای CNC دیده می شود.هرچه پرز کمتری دیده شود ورق HDF و یا MDF فشرده تر است.البته پس از رنگ کردن درب های مذکور تشخیص این مسئله کمی سخت تر خواهد بود.

برای کسب اطلاعات فنی و مشاوره با بخش فنی دژآریا تماس بگیرید
شماره تماس جهت ثبت سفارش و خرید محصول

02126303834

 

 

بازدید : 2206 نفر