درب ضد سرقت
درب ضد سرقت واژه ای که برای یک سری از درب های پیش ساخته فلزی یا درب هایی که بخشی از آنها  فلز می باشد به کار می رود.


سوالی که شاید برای خیلی از خریداران درب ضد سرقت پیش بیاید این است که آیا تمامی این درب ها به راستی ضد سرقت هستند؟ یا اصولا به کار بردن واژه ی ضد سرقت برای این گونه از درب ها صحیح است؟


با کمی بررسی در فضای اینترنت و در بین سایت های خارجی خواهید دید در تمامی این وب سایتها از این دست از درب ها با نام درب ایمن یاد شده است(security doors) که قطعا واژه ای درست برای این درب ها انتخاب شده است.در صورتی که درب ضد سرقت معادل واژه

Anti theft doors می باشد.

اما به واقع در صورتی که این درب های پیش ساخته ایمن با کیفیت مناسب تولید شوند مقاومت خوبی در برابر سرقت و خصوصا اهرم کردن و شکستن درب (اکثر سرقت منازل ازاین طریق می باشد) خواهند داشت.

پوزش!!!!!

با توجه به کاربرد فراوان واژه درب ضد سرقت از این پس در این نوشتار از همین واژه استفاده خواهیم کرد.

در ارامه پس از معرفی انواع درب ضد سرقت به بررسی و تحلیل کیفی این درب ها در بازار خواهیم پرداخت.

درب های ضد سرقت

1-     درب ضد سرقت چینی (اولین درب ضد سرقتی که وارد ایران شد)

2-     درب ضدسرقت طرح چین تولید ایران(به طور محدود تولید می شود)

3-     درب ضد سرقت ترک وارداتی(عموما در سری لوکس و مولتی لوکس وارد ایران می شود)

4-     درب ضد سرقت ترک مونتاژ ایران(تنه چهارچوب و اسکلت لنگه در ایران تولید می شود)

5-     درب ضد سرقت طرح ترک تولید ایران(بیشترین تولید داخلی از این دست می باشد)

درب ضد سرقت چینی:

                                    907-فلز داخل پشمسنگ.jpg

اولین درب ضد سرقتی که وارد بازار ایران شد پس از ورود این درب ضد سرقت به بازار و با توجه به رونق ساخت و ساز در آن سالها رفته رفته به تعداد افرادی که به واردات این درب مبادرت نمودند نیز افزوده شد افرادی که غالبا هیچ سر رشته و تخصصی در زمینه درب نداشتند و با شروع ساخت مسکن مهر و عدم نظارت کیفی توسط دولت رقابت بسیاری بر سر قیمت شکل گرفت که به مرور باعث ورود درب های ضد سرقت با کیفیت بسیار پایین به بازار ایران  شد.اما با نوسان قیمت دلار و کاهش تقاضا از طرف خریدار عمده آن ( واحد های مسکن مهر) تقریبا میزان واردات این درب از چین رو به کاهش رفت اما چند وارد کننده ای که هنوز در این زمینه فعالیت دارند با توجه به ذهنیت بسیار بد نسبت به درب ضد سرقت چینی و اینکه حتی در صورت وارد کردن بهترین درب ضد سرقت باز این برچسب چینی، فروش ان را در بازار سخت خواهد کرد ،تنها درب هایی را وارد ایران می کنند که بهترین نام برای آنها درب پیش ساخته است هرچند نمونه های با کیفیت آن تا حدی نسبت به اهرم کردن مقاوم هستند اما اگر به دنبال یک درب ضد سرقت  با ضریب ایمنی بالا هستید این درب مناسب شما نخواهد بود.

(اطلاعات بیشتر در مورد درب ضد سرقت چینی را از اینجا مطالعه کنید) 

درب ضدسرقت طرح چین تولید ایران

هرچند با توجه به ساختار و شیوه تولید درب ضد سرقت چینی راه اندازی خط تولید این درب نیازمند سرمایه اولیه بالا و ماشین آلات خاص می باشد اما همانطور که در قسمت قبل گفته شد پس از شکست قیمت ها و تقاضای بالا مخصوصا از طرف تولید کننده های مسکن مهر و افزایش قیمت دلار در دوره ای این سرمایه گذاری توجیه پذیر بود و عده ای محدود به تولید این نوع درب ضد سرقت نمودند که با توجه به قیمتی که در بازار برای یک درب ضد سرقت چینی پرداخت می شد تولید کننده ای درب چاره ای جز تولید دربی با حداقل های امنیتی در پیش روی خود نداشت و عملا بازار هدف این تولید کننده ای مربوط به پروژه های انبوه سازی می شد. بنابراین بهتر است برای این درب ضد سرقت نیز، همان نام درب پیش ساخته به کاربرد.و در حال حاضر که سایر درب های ضد سرقت که در ادامه از آنها خواهیم گفت با اقبال بیشتری مواحه شده است عملا این تولید کننده ها چاره ای جز تغییر در سیستم تولید خود نخواهند داشت.

درب ضد سرقت ترک وارداتی ، درب ضد سرقت ترک مونتاژ ایران

                                       درب ضد سرقت ترک.jpg

بعد از ورود درب ضد سرقت چینی به بازار ایران و استقبال بازار از درب ضد سرقت به عنوان جایگزین درب های چوبی ورودی آپارتمان به همراه نیاز بازار به دربی با کیفیت بالاتر و خوشنام تر از درب ضد سرقت چینی طبق معمول و به سان سایر  کالاها تاجران ایرانی کشور ترکیه به واسطه همسایگی مقبولیت کالای ترک به سمت واردات این درب ها از ترکیه نمودند در ابتدا انواع درب های ضد سرقت ترکیه در سری های اکونومی ، لوکس و مولتی لوکس وارد بازار ایران شد اما به مرور زمان تولید کننده های ایرانی مخصوصا هموطنان ما در شمال غرب ایران(آذربایجان) اقدام به تولید این درب در ایران نمودند به صورتی که چهارچوب و اسکلت فلزی را در ایران تولید می کردند و رویه ها و قفل آن را از کشور ترکیه وارد و در ایران مونتاژ می کردند. از این رو عملا واردات درب ضد سرقت از ترکیه تنها به درب های ضد سرقت سری لوکس و مولتی لوکس که به دلایلی تولید آنها در ایران صرفه اقتصادی ندارد محدود شده است و درب ضد سرقت ترکیه ای سری اکونومی به میزان بسیار محدود و توسط معدودی از تاجران ایرانی در کنار سایر محصولات وارد ایران می شود.

این شیوه تولید درب ضد سرقت که در بازار به عنوان درب ضد سرقت ترک مونتاژ ایران مطرح شده است هنوز ادامه دارد اما به دلایلی که در قسمت بعد اشاره خواهم کرد نسبت به سالیان گذشته کمتر شده است.

لازم به ذکر است اکثر درب های سری لوکس ترکیه که وارد ایران می شود علاوه بر کیفیت ظاهری از ضریب امنیت بالایی نیز برخوردار هستند.

درب ضد سرقت طرح ترک تولید ایران

                                            840.jpg   

پس ازگذر چند سال از شیوه تولید مونتاژی درب ضد سرقت در ایران با افزایش بنیه مالی و فنی صنعت گران ایرانی در حال حاضر چندین تولید کننده بزرگ در زمینه تولید درب های ضد سرقت سری اکونومی و تقریبا لوکس در ایران مشغول به فعالیت هستند که تقریبا غیر از مواد اولیه که اغلب وارداتی هستند سایر پروسه تولید را در کارخانه های خود به سرانجام می رسانند.

اما متاسفانه با توجه به اینکه هیچ واحد نظارتی بر کیفیت تولیدات درب ضد سرقت در ایران نظارت ندارد همان سرنوشتی که گریبان درب ضد سرقت چینی و مشابه ایرانی آن را گرفت به سراغ درب ضد سرقت ایرانی(طرح ترک) نیز آمده است.

از طرفی با رشد قارچ گونه تولید کننده های بزرگ و کوچک درب ضد سرقت مواجه هستیم (عده ای حتی پروانه تولید این محصول را ندارند) از طرف دیگر کاهش شدید تقاضا و اگر کاهش نقدینگی تولید کننده های مسکن و تقاضای آنها برای درب ضد سرقت ارزان را اضافه کنیم  راحت ترین راه همان پایین آوردن کیفیت برای پایین آوردن قیمت پیش رو خواهد بود که متاسفانه به دلیل عدم نظارت کیفی راهی است که عده زیادی سودجو آن را انتخاب خواهند کرد.

و در این میانه با توجه به تشابهات ظاهری بسیار زیاد این درب ها انتخاب یک درب ضد سرقت با کیفیت برای مصرف کننده نهایی بسیار دشوار شده است تا جایی که بعضی اوقات دربی را به چند برابر قیمت واقعی آن به فروش می رسانند.

 نوشته شده توسط:حسین هوشمند

شماره تماس :02126303834

09123254623

سایر مطالب در زمینه درب ضد سرقت را در بخش مقالات وب سایت دژآریا مطالعه فرمایید

از طریق کلیک بر روی عناوین زیر می توانید این مطالب را نیز مطالعه کنید

تفاوت درب ضد سرقت ترک ،چین ،ایران

پارامتر های موثر در انتخاب درب ضد سرقت چینی

آیا قفل درب های ضد سرقت قابل باز شدن هستند؟

                                                                                          

بازدید : 8982 نفر