ام دی اف(MDF) چیست ؟انواع ورق های MDF

برای مشاهده تصاویر محصولات دژ آریا روی عکس درب زیر کلیک کنید

                                             103.jpg              

ام دی اف (MDF) چیست؟

قبل از شروع بحث به نکته زیر توجه کنید:

توصیه می شود قبل از مطالعه این نوشتار ،مطلبی که در زمینه تفاوت MDF با HDF در بخش مقالات سایت نوشته شده را مطالعه کنید.

ام دی اف(MDF) مخفف واژه Medium Density Fiberboard  است که جزء فرآورده های چوبی محسوب می شود.MDF نوعی تخته فیبر است که به روش  خشک تولید می گردد.چگالی آن بین 650تا 800 کیلوگرم بر متر مکعب است.

ام دی اف(MDF) را پس از تولید می توان روکش نمود.روکش های تزیینی علاوه بر زیبایی به دوام و کاربرد آن در محیط هایی مانند آشپزخانه کمک می کند.روکش ملامینه متداول ترین نوع روکش برای MDF می باشد که در این فرایند کاغذ دکوراتیو آغشته به رزین تحت فشار و حرارت بر روی تخته چسبانده می شود.

اما در کل MDF در بازار ایران به 5 صورت عرضه می گردد که هر کدام کاربرد خاصی دارند که عبارتند از:

1-ام دی اف (MDF) خام با ضخامت های مختلف که در صنعت درب بیشتر از ضخامت 3 میل خام استفاده می شود.

2-ام دی اف با روکش های کاغذی و ملامینه که ضخامت 3 میل آن در صنعت درب کاربرد دارد و ضخامت های دیگر آن بیشتر در مبلمان اداری و کابینت و ... استفاده می گردد. این سری از MDF ها به علت بالا بودن قیمت دستگاه ها و تجهیزاتی که روکش ملامینه و کاغذی را بر روی MDF پرس می کند و نیاز به سرمایه گذاری بیشتری دارد تنها توسط کارخانجات بزرگ تولید و عرضه می شود.

3-ام دی اف(MDF) روکش PVC

در این حالت روکش PVC بر روی MDF خام به وسیله دستگاه ممبران وکیوم می شود.روکش کردن PVC بر روی MDF در کارگاه های کوچک نیز امکان تولید دارد.

4-ام دی اف (MDF) روکش چوب

در این سری ام دی اف(MDF) ها یک لایه چوب به صورت ورقه ای بر روی MDF پرس می شود که اخیرا کاربرد زیادی در صنعت درب به خصوص درب های ضد سرقت پیدا کرده است.اما در صنایع مبلمان و دکوراسیون داخلی نیز کاربرد فراوانی دارد.

نکته قابل تامل:

ازآنجا که عموما مردم MDF را با کابینت و کمد ها و وسایلی عمدتا زیبا و HDF را با درب های اطاق و حمام و توالت که عموما نیز به علت رنگ آمیزی نا مناسب و پوسیدگی زیر درب های توالت و حمام به خاطر می آورند. تصور دارند که MDF مرغوب تر از HDF است.

و در پایان ورق های ام دی اف(MDF) در صنعت درب چگونه استفاده می شوند و برای ساخت درب های چه فضاهایی به کار می روند ادامه بحث ما خواهد بود که برای مطالعه آن می توانید اینجا را کلیک کنید.

برای مطالعه و شناخت بیشتر نسبت به انواع درب و مواد اولیه مورد استفاده در تولید درب های آپارتمانی می توانید سایر نوشتارهای بخش مقالات  در وب سایت شرکت دژآریا را مطالعه کنید و یا از بخش فنی دژآریا مشاوره بخواهید.

تلفن بخش فنی دژآریا:02126303834

ایمیل:dezharia@gmail.com

ارسال پیام از طریق بخش ارتباط با ما

بازدید : 16866 نفر