اچ پی ال (HPL) چیست؟

اچ پی ال ( HPL ) چیست؟

فرمیکا با اسم اختصاری HPLمخفف HIGH PRESSUS LAMINATE می باشد.

اچ پی ال(HPL) ورقه ای است مرکب از چندین لایه ساخته شده از الیاف( همانند کاغذ)آغشته به رزین های عمل کننده در گرما(گرما سخت) که تحت تاثیر حرارت و فشار 5 مگا پاسکال به هم چسبیدهباشد.در ساخت ورق های فرمیکا یا همان اچ پی ال(HPL) از کاغذ کرافت ،کاغذ دکوراتیو،رزین فنلیک،و رزین ملامین استفاده می شود.

خصوصیات اچ پی ال(HPL)


1)مقاومت های رطوبتی اچ پی ال((HPL:


اچ پی ال(HPL) در برابر آب و بخار ، ترک خوردگی و ورقه ورقه شدن مقاوم می باشد.جذب رطوبت HPL در حالت غوطه وری در آب کمتر از 6 درصد و افزایش ضخامت ناشی از جذب آب HPL کمتر از 10 درصد می باشد.


2)مقاومت حرارتی اچ پی ال(HPL):


اچ پی ال(HPL) تحمل دمای خشک و شوک حرارتی تا 180 درجه سانتی گرادرا دارد.مقاومت اچ پی ال(HPL) در برابر حرارت سیگار بدون باقی ماندن اثر بر روی ورق ملامینه و همچنین تغییرات ابعادی ورق های HPL در دمای بالا کمتر از 3 درصد می باشد.


3)سایر مقاومت های اچ پی ال(HPL):


به دلیل استفاده از چسب رزین فنولیک در تولید ورق های اچ پی ال(HPL) در مقابل جریان الکتریسیته مقاوم بوده و به دلیل استفاده از چسب رزین ملامین در سطح لایه باعث مقاومت رویه در برابر اسیدهای ضعیف شده است.

ورق های اچ پی ال (HPL) با ضخامت های مختلف از جمله 3و6و8و12و... با رنگ و طرح های متنوع در بازار موجود است.که به علت مقاومت های حرارتی و رطوبتیو سایر خواص ورق های HPL از این ورق های HPL بیشتر برای پارتیشن بندی ها خصوصا ساخت سرویس های بهداشتی فضاهای عمومی مانند فرودگاه ها ، استخرهاو سایر اماکن عمومی که به شیوه پارتیشنی بنا می شونداستفاده می شود.همچنین به علت خواص کم نظیرHPL  استفاده از ورق های HPL برای ساخت لاکر های استخر وکمدهای رختکن کارخانه ها  وسایر اماکنی که دوام و استحکام فوق العاده به همراه زیبایی برایشان اهمیت دارد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مطالعه کاربرد اچ پی ال(HPL) در صنعت درب و به طورکلی برای شناخت ساختار و مشخصات فنی درب های ملامینه HPL اینجا را کلیک کنید.

و برای مشاوره می توانید با بخش فنی دژآریا تماس حاصل فرمایید

تلفن بخش فنی دژآریا:02126303834/09123254623

ایمیل بخش فنی دژآریا:dezharia@gmail.com

همچنین برای مشاهده تصاویر درب های ملامینه  HPL روی عکس درب زیر کلیک کنید

                                                  802.jpg    

 

بازدید : 29058 نفر