چارچوب ضد آب wpc

 

Wpc   چیست؟

Wpc یا wood plastic composites ماده مرکبی است که از ترکیب فیبر چوب و پلاستیک بست می آید  و با نام پلی وود(poly wood) نیز شناخته می شوند.

Wpc یک ماده ترکیبی است که خواص مواد تشکیل دهنده خود را حفظ می کند. استحکام و سختی فیبر چوب و پلاستیک به wpc نیز منتقل شده اما چگالی wpc از هردو مواد تشکیل دهنده خود بیشتر است.

نکته جالب در این است که با تغییر گونه های چوب یا پلاستیک و یا افزودن مواد ترکیبی دیگر در هنگام تولید wpc خواص wpc تولید شده نیز تغییر می کند.

به طوری که می توان با توجه به نیاز محصول نهایی ساخنه شده با wpc نوع مواد ترکیبی را بدان گونه که لازم است تغییر داد که به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره نمود:

استفاده از PE یا همان پلی اتیلن که در برابر گرما مقاوم است باعث می شود wpc  تولید شده با آن نیز این خاصیت را دارا باشد و با تغییر آن به PVC پرداخت  wpc را بهتر و به تبع آن رنگ پذیری wpc نیز در سطح مطلوبی قرار می گیرید.

همچنین لازم به ذکر است با توجه به قدرت اشتعال چوب و پلاستیک در ترکیبات اولیه wpc از مواد عقب اندازنده دود  و آتش استفاده می کنند.

خواص و مزایای ویژه  wpc

1-همانطور که قبلا نیز اشاره شده مهمترین ویژگی  wpc در این است که می توان با تغییر گونه های چوب و پلاستیک  و یا افزودن مواد ترکیبی دیگر به wpc  آن را منطبق با نیاز محصول نهایی تولید کرد.

2- مقاومت رطوبتی بالا

پلاستیک مورد استفاده در تولید  wpc سطح روی چوب را به صورت یک لایه نازک می پوشاند و این امر باعث می شود مقاومت رطوبتی  wpc کمتر از 7  درصد باشد که این عدد در چوب درخت کاج که بیشترین مقاومت رطوبتی در بین انواع چوب را دارد 17 در صد است .و این مقاومت رطوبتی بالا باعث می شود که wpc  محل مناسبی برای رشد و نمو قارچ ها و حشرات نباشد.

3-سازگاری با محیط زیست

ضایعات  wpc  بسیار اندک بوده و این مقدار ناچیز هم قابل بازیافت است.

wpc عاری از گاز فرمالدئید و ترکیبات آلی ناپایدار است

4-پایداری ابعادی

استحکام wpc   دو تا سه برابر مواد تشکیل دهنده خود می باشد و این امر باعث شده تغییر شکل  wpc در برابر فشار زیاد حداقل باشد.

5- در برابر خوردگی مقاوم است و دیر فرسوده می شود.

کاربرد  wpc

 با توجه به خواص گوناگون کامپوزیت  wpc  کاربرد آن نیز متنوع بوده به طوری که در کشورهای پیشرفته  و صنعتی در اکثر صنایع از  wpc استفاده می کنندکه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

از کامپوزیت  wpc  در ساخت عرشه های کشتی،بار انداز و اسکله های بنادر،تراورس های ریل راه آهن،ابزار آلات و قالبها،چارچوب ها و قالبهای پنجره،صنایع خودروسازی و ... استفاده می کنند.

کاربرد  wpc  در صنعت درب:

از کامپوزیت  wpc در صنعت درب بیشتر برای ساخت چارچوب ضد آب استفاده می کنند اما از ورقهای wpc نیز می توان به عنوان روکش نهایی درب استفاده کرد و یا روی آن را با روکش pvc  وکیوم کرد.

لازم به ذکر است قیمت تمام شده چارچوبهای ضد آب  wpc  با چارچوبهای چوبی اختلاف چندانی ندارد در صورتی که مزایای آن بسیار بیشتر می باشد.

 از بخش فنی دژآریا مشاوره بخواهید.

تلفن بخش فنی:02126303834

فروش:02126303835

 

 

 

بازدید : 8071 نفر